• 1953 –

    Born on the 1st of March, 1953, M.K. Stalin is the third son of Muthuvel Karunanidhi and Dayalu Ammal.

    Date: 31/01/1953

  • 1967 – Political career starts

    M.K Stalins political career began as a 14-year old school student. He campaigned for DMK in the 1967 elections. The Children Reformation Society took shape under him. The DMK youth wing had its humble beginning in a Gopalapuram barbers shop. The street corner meetings of students and young people laid the foundation for an organisation that was to become one of the most respected and disciplined youth organisations in Tamil Nadu.

  • 1976 – Arrested under MISA for opposing Emergency

    M.K. Stalin was 23 years old when he was arrested under the Maintenance of Internal Security Act (MISA) on 31st January, 1976. As a political prisoner under the draconian Maintenance of Internal Security Act (MISA), he made national headlines as a person who stood up for his beliefs in spite of the then governments best efforts to physically beat him into submission.

    Date: 01/31/1976

  • 1982 – Leading the Youth Wing

    In 1984, he was appointed secretary of the youth wing. Today, the Youth Wing stands for innovative schemes, organizational strength, discipline and an absolute dedication to serve the party and the people. The members are groomed in leadership skills, public oration and organizational skills. Being a part of the largest political youth organisation in the state has been a source of pride for the members.

  • 1989 – As a MLA (Thousand Lights)

    M.K. Stalin was elected as an MLA for the first time in 1989 from Thousand Lights Constituency in Chennai and continued to represent the constituency in 1996, 2001 and 2006.

  • 1996 – Mayor of Chennai

    M.K. Stalin was the first directly elected Mayor. He held the position from October 1996 to October 2001. Major initiatives initiated by him included Primary Healthcare centres, construction of mini bridges and flyovers, desilting of old canals.

    Date: 10/01/1996

  • 2001 – Re elected as Mayor of Chennai

    M.K. Stalin was re-elected as Mayor in 2001, but respected the law and resigned even though the ruling party at that time misused the law besides building a sustained political campaign to oust him. He stepped down, without much fuss or ado, but continued to work for the people of Chennai and Tamil Nadu as a Member of Legislative Assembly.

    Date: 10/01/2001

  • 2003 – Elected as the Deputy General Secretary of DMK

    During the 12th General Council Meeting in Chennai, M.K. Stalin was elected as the Deputy General Secretary of DMK Party.

    Date: 06/02/2003

  • 2006 – Minister for Municipal Administration and Rural Development

    M.K. Stalin was given the responsibility as Minister for Municipal Administration and Rural Development on 13th May, 2006 During his term from 2006 to 2011, he established women self help groups, e – governance centres, water supply schemes, rural development and Panchayat Raj systems.

    Date: 05/13/2006

  • 2008 – Elected as Treasurer in DMK

    The party and the leadership reposed faith in M.K. Stalin by electing him as the Treasurer of the DMK in 2008.

    Date: 12/27/2008

  • 2009 – Appointed as Deputy Chief Minister of Tamil Nadu

    M.K. Stalin was the first to hold the office of Deputy Chief Minister, in the history of Tamil Nadu. He held office from 29th May, 2009 to 15th May, 2011His initiatives in providing solutions to urban challenges of transport drainage, sanitation and waste disposal, beautification of parks, restoration of Waterways, creation of satellite cities and towns was greatly appreciated by the people of Tamil Nadu. His administration capability and his long term vision was shared by the people, the party and the government that worked together to usher in a change under the able direction of Kalaignar to bring in the golden era of Tamil Nadu.

    Date: 05/29/2009

  • 2011 – Won an election as MLA from Kolathur Constituency

    M.K. Stalin was elected again as an MLA on 13th May, 2011 after winning from the Kolathur Constituency, Chennai District of Tamil Nadu in Assembly Elections.

    Date: 05/13/2014

  • Date: 07/11/2015

  • Date: 07/07/2015

  • Date: 04/25/2017

  • Date: 05/20/2017

  • Date: 05/22/2017

  • Date: 05/31/2017

  • Date: 05/25/2017

  • Date: 05/18/2017

  • Date: 05/15/2017

  • Date: 05/09/2017

  • Date: 05/09/2017

  • Date: 05/09/2017

  • Date: 05/09/2017

  • Date: 06/24/2017

  • Date: 06/29/2017

Copyright 2015 | MKStalin All Rights Reserved